Miejsce, w którym znajdziesz idealny parapet.
  biuro@bielpar.pl

Jak dobrze wymiarować parapety

Jak dobrze wymiarować parapety

Jak dobrze wymiarować parapety… Wymiarowanie parapetów to poza wyborem odpowiedniego rodzaju materiału druga najważniejsza czynność, która w znaczącym stopniu może zaważyć o montażu. Jeśli podjęliście decyzję, że sami bierzecie na swoje barki zwymiarowanie parapetów, a następnie ich montaż powinniście przestrzegać kilku istotnych wskazówek, by wszystko poszło tak jak trzeba. Sprawdźcie jakie to wskazówki.

Wymiarowanie parapetów nierozłącznie wiąże się z ich późniejszym montażem bowiem parapet musi być odpowiednio większy, by móc go stabilnie i trwale zamontować pod oknem.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że parapet to nie tylko to, co widać gołym okiem. Parapet to również to, co zostało wpuszczone w mur i pod okno, a także to, co wystaje poza mur. Bezwzględnie należy przewidzieć odpowiednio dłuższy i szerszy parapet, by prawidłowo go zamontować.

Pierwsze wskazówka to przewidzenie szerokości parapetu tak, by można było go „wpuścić w boki” muru, we wnęce z oknem. Szczeliny, w które wpuszcza się parapet noszą nazwę szpalet. Ich głębokość przewidziana w murze to około 3 cm – ( po 1,5 cm – na każdą stronę parapetu ). Zatem parapet przeważnie powinien być 3 cm szerszy niż maksymalna szerokość widocznej głównej części parapetu.

Druga wskazówki dotyczy wpuszczania parapetu pod okno. Tutaj w zależności od samej konstrukcji ramy okna szczelina przewidziana na parapet przeważnie nie będzie głębsza niż 2 cm. Często jest to dosłownie pół centymetra przewidziane na wpuszczenie parapetu pod ramę okna tak, by nie zaciekała pod nie woda opadowa.

Trzeci wymiar parapetu dotyczy jego wystawania poza obrys muru w przypadku parapetów zewnętrznych, dla których wystawanie ma największe znaczenie (więcej o tym możecie przeczytać tutaj). Przyjmuje się, że parapety zewnętrzne wystają przeważnie na 2-5 cm. Ważne żeby wziąć pod uwagę również przyszłe docieplanie budynku. W zależności od użytej metody i grubości docieplenia długość parapetu może się zwiększyć o 10-15 cm.

Więcej na temat „Jak dobrze wymiarować parapety” znajdziesz w źródle:
http://twojeparapety.pl/porady-eksperckie/jak-wymiarowac-parapet