Miejsce, w którym znajdziesz idealny parapet.
  biuro@bielpar.pl

Jak szybko i efektownie odnowić parapet?

Jak szybko i efektownie odnowić parapet?

Czy wiesz jak szybko i efektownie odnowić parapet? Parapety wewnętrzne są elementami, na które z reguły zwracamy najmniejszą uwagę przy pracach remontowych w domu lub mieszkaniu. Jednak niewielkim nakładem pracy można je odmienić nie do poznania, czyniąc z nich gustowny detal, który będzie przysłowiową kropką nad „i” w każdym wnętrzu.

SZYBKO, TANIO I NIEDROGO

Odnawianie parapetów to czynność, której może podjąć się dosłownie każdy – wystarczy posiadać podstawową wiedzę i zdolności manualne. Najprostszą metodą, pozwalającą nadać nowy blask starym i niezbyt estetycznym parapetom, jest specjalna nakładka wykonana z mieszanki mączki drzewnej i PCV. Wszystko co należy zrobić, to zamontować ją na starym parapecie betonowym lub lastrykowym, używając do tego celu specjalnego kleju montażowego. Tego typu nakładki są stabilne, odporne na uszkodzenia i co równie ważne – bardzo estetyczne.

TRWALE, PRAKTYCZNIE I EFEKTOWNIE

Najpopularniejszym materiałem, pozwalającym na odnawianie parapetów, są płytki. Ich montaż wymaga nieco większego nakładu pracy, niż w przypadku nakładek, jednak efekt jaki można uzyskać, może być powalający. Płytki dostępne są w niezliczonej liczbie wzorów i kolorów, jedynym ograniczeniem jest więc nasza wyobraźnia.

Przed położeniem płytek należy odpowiednio przygotować powierzchnię parapetu. W pierwszej kolejności należy ją oczyścić pozbywając się starej farby. Po skończonym oczyszczaniu warto będzie zastosować emulsję gruntującą, która nie tylko ureguluje chłonność podłoża, ale także zwiększy przyczepność materiału wiążąc zabrudzenia, które przeoczyliśmy. Mniejsze nierówności można bez najmniejszego problemu wyrównać przy pomocy zaprawy klejowej, natomiast aby pozbyć się wszystkich większych ubytków, przekraczających 5 mm, należy sięgnąć po specjalną zaprawę wyrównującą.

Użyty klej musi odpowiadać rodzajowi płytek. W większości przypadków wystarczy standardowa zaprawa klejowa, jednak w przypadku płytek charakteryzujących się większą nasiąkalnością (np. marmurowe), konieczne będzie użycie specjalnej zaprawy, przeznaczonej do konkretnego materiału. Czas, który będzie potrzebny na związanie zaprawy, uzależniony jest od jej rodzaju. W większości przypadków potrwa to cały dzień, jednak niektóre zaprawy, jak Atlas Mig, na związanie potrzebują 4 godzin.

Całość spoinujemy za pomocą zaprawy fugowej, którą najlepiej jest nakładać przy użyciu gumowej szpachelki. Miejsce styku parapetu ze ścianą wypełniamy masą akrylową, która idealnie nadaje się do malowania. Do uszczelnienia styku z ościeżnicą okna najlepiej nada się sylikon

Źródło:
http://twojeparapety.pl/porady-eksperckie/szybko-efektownie-odnowic-parapet#more-182