Parapety Zewnętrzne
Parapet musi mieć możliwość termicznych przemieszczeń, dlatego na jego końcach należy uwzględnić około 5 mm przerwy dylatacyjnej.
Parapet powinien wystawać od 30 do 40 mm poza fasadę i być osadzony z co najmniej 5% spadem.
Zaleca się montaż parapetów zewnętrznych do listwy podokiennej, a jeżeli taki montaż jest niemożliwy, należy wprowadzić kołnierz parapetu pod ramę okna.
W każdym przypadku parapet nie może zasłaniać otworów odwadniających stolarkę, a woda ściekająca ze stolarki nie może zaciekać pod parapet.
Zakończenia parapetu mocujemy klejem montażowym. Następnie uszczelniamy styk parapetu i ościeżnicy aby woda z parapetu nie miała możliwości przenikania pod parapet.
Boczne krawędzie parapetu, stykające się z murem lub warstwą ocieplenia, należy zabezpieczyć aby zagwarantować także szczelność w narożach.
UWAGA - SKŁADAJĄC ZAMÓWIENIA NALEŻY PODAĆ DOCELOWE WYMIARY PARAPETÓW ( pamiętając również o ewentualnych skosach na wykuszu )
Firma BIELPAR nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne błędy przy pomiarze.
Zaślepki Aluminiowe
Zaślepki , po zamontowaniu, należy zabezpieczać tylko taśmą papierową lub stosować inny sposób ochrony, bez użycia materiałów zawierających grubą powłokę klejową o nieznanym składzie. Taśmy z mocnym klejem, po dłuższym kontakcie z powierzchnią zaślepki mogą wchodzić w reakcję z powłoką, następuje punktowe naruszenie ciągłości wiązania i podczas odrywania taśmy dochodzi do odpryskiwania lakieru.
Parapety Wewnętrzne
Nie wolno montować parapetów wewnętrznych bez uprzedniego zamontowania parapetów zewnętrznych, jak również w pomieszczeniach nie ogrzewanych i na wolnym powietrzu.
Długość parapetu powinna być równa szerokości otworu okiennego powiększonego o długość końców obsadzonych w murze (3 do 5 cm).
Szerokość parapetu powinna być tak dobrana, by część parapetu wystająca poza mur do środka pomieszczenia (nie więcej niż 10 cm) nie zakłócała cyrkulacji powietrza.
Osadzany jest poziomo (ewentualnie z niewielkim spadkiem ok.1% w kierunku wnętrza pomieszczenia) na pasie podokiennym (murze) od wewnętrznej strony okna.
Powierzchnia muru powinna być równa, gładka i sucha. Zalecane jest usztywnienie parapetu w żądanym położeniu przez zaklinowanie i podparcie, tak aby nie odkształcił się i nie zmienił położenia w trakcie mocowania.
Parapet wewnętrzny przyklejamy na całej powierzchni muru najlepiej za pomocą kleju montażowego. Styk parapetu i ościeżnicy uszczelniamy masą uszczelniającą.
Uszkodzenia parapetów spowodowane niewłaściwym montażem i działaniem wilgoci nie są objęte gwarancją . Należy pamiętać, iż piana poliuretanowa łączy się ze strukturą parapetu powodując stałe uszkodzenie jego powierzchni. Piana nie zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci (wody).